florbal4ever

Florbal-freebandy

Freebandy

freebandy
Freebandy je mladičká sportovní disciplína. Jejím předchůdcem bylo celostátní mistrovství Švédska ve freestylové soutěží Z II v březnu 2006.    Jednalo se o aplikovaný florbalový freestyle, kdy soutěžící museli předvádět freestylové prvky v pohybu, přes překážky, v časovém limitu a před zrakem odborné poroty a publika.

Této soutěže se zúčastnil i jeden český zástupce a stal se finalistou a nejmenovaným členem švédského dream teamu. Po dohodě s organizátory Prague Games a Czech Open 2006 se soutěž Z II objevila i u nás. Z II se stalo obchodní značkou a z aplikovaného freestylu se do konce roku 2006 zrodilo freebandy. V lednu 2007 se tři čeští zástupci zúčastnili freebandy campu ve Švédsku a švédským kolegům naznačili, že v nás rozhodně mají konkurenci od samého počátku. Ve Švédsku se také ukázalo, že klasický freestyle je částečně překonán a dalším vývojovým stupněm je freebandy.
Podobně jako kdysi florbal přebíral z historičtějších a klasičtějších sportovních disciplín, freebandy čerpá z různých sportovních i uměleckých směrů. Freebandy v sobě zahrnuje florbal, freestyle, street, lakros, prvky performance. Může být pro jedince i kolektiv. Lze jej hrát v tělocvičně, na hřišti, na pláži. Hra se přizpůsobuje počtu hráčů, povrchu a celkovým podmínkám. Ve freebandy nejsou rozhodčí, gólmani ani předepsané brány. Jedná se o styl volný se speciální holí a čepelí. Jak vše využiješ a co vše dokážeš, je na tobě.

Ačkoli ve freebandy zatím nejsou psaná pravidla, obecně platí následující:
● k  protihráči se stavíš čelem, ne zády
● hůl můžeš blokovat
● neděláš to, co nechceš, aby se dělo tobě
● výhra není nejdůležitější.

Čepel má na konci otvor. Nabrat míček a udělat jednoduchý nebo složitější freestyle se ne první pohled zdá jednoduché. Vést míček, dát se do pohybu, obejít protihráče, správně přihrát a zachytit přihrávku vzduchem ovšem vyžaduje trénink.

Žádné komentáře